E-Okul Alan Seçimi Nasıl Yapılır 2021?

E-Okul alan seçimi için süreç resmen başladı. Anadolu Meslek Programı adı altında gerçekleştirilecek olan E-Okul alan seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamlanacak. TC Kimlik Numarası ve Okul Numarası gibi temel bilgilerin girilmesiyle gerçekleştirilebilecek olan E-Okul alan seçimi, birkaç adımda tamamlanabiliyor.

9 sınıf alan seçimi nereden yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, alana yerleştirme sonuçları 26 Eylül 2021 tarihinde e-Okul sistemi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler e-Okul öğrenci girişi ile sisteme giriş yaptıktan sonra meslek lisesi alan seçim ve dal sonuçlarını öğrenebilecek.

Alan seçimi nasıl yapılır?

Alan seçimi yaparken seçeceğiniz alanın bilgi düzeyiniz, ilgileriniz, başarılı olduğunuz dersler, yetenekleriniz ve yetkinliklerinizle örtüşen bir alan olması oldukça önemli. Örneğin; Edebiyat, Tarih Coğrafya derslerinde başarılı olan ve bu derslere çalışmaktan daha çok keyif alan bir öğrencimiz olsun.

10 sınıf alan seçimi 2021 ne zaman yapılır?

10 ve 11’inci sınıftaki dal kontenjanlarının okulda ilan edilmesi, öğrencilerin dal tercihlerinin okul yönetimi tarafından alınması ve öğrencilerin dala yerleştirme işlemlerinin tamamlanacağı tarih ise 17 Eylül 2021

Alan seçimi kaçıncı sınıf?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor. Eski dönemlerde ise 10. sınıfta yapılan alan tercihleri, artık 9. sınıf bitmesi ile beraber aylarında gerçekleşmektedir.

You might be interested:  Okul Öncesi Öğretmenliği Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

9 sınıf alan seçimi 2020 nasıl yapılır?

Tercih ve yerleştirme ile ilgili işlemler https://eokul.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Tercih başvurusunda bulunan öğrencilerin, AYP ve tercih sıraları dikkate alınarak öncelikli olarak kendi okulu içindeki alana merkezi sistem ile yerleştirme işlemi yapılacaktır.

9 sınıf alan seçimi ne zaman yapılacak?

Lise 9. sınıf öğrencileri, alan seçimlerini 18-23 Eylül tarihleri arasında tamamlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, alana yerleştirme sonuçları 26 Eylül 2021 tarihinde e-Okul sistemi üzerinden açıklandı.

Lisede alan seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Lisede alan seçimi ve dikkat edilmesi gereken 5 madde.
 • Doğru bir alan seçimi için önce kendinizi tanıyın.
 • İyi bir araştırma dönemi geçirin.
 • Popüler olanı değil kendimize uygun olanı seçebilmeliyiz.
 • Ön yargılarla değil hedeflerle karar vermeliyiz.
 • Unutmayın; son karar sizin!
 • Lisede alan seçimi ne demek?

  Alan seçmek bir konuda uzmanlaşmaya başlamanızın ilk adımıdır. Hangi konuda uzmanlaşmak istediğiniz seçeceğiniz alanla paralellik gösterir. Sevilmeyen bir işte başarılı olma şansı düşüktür. Doğru alan seçimi yapmak, doğru meslek seçimi yapmakla eşdeğer sayılabilir.

  Lisede alan seçimi kaçıncı sınıfta 2022?

  Yeni yönetmeliğe göre lisedeki alan seçimi 10. sınıf yerine 9. sınıfta yapılmaya başlandı. Lise 9. sınıf öğrencileri alan seçimlerini Eylül’ün 18-23 tarihleri arasında tamamlandı.

  2022 10 Sınıf bölüm seçimi ne zaman?

  9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu işlemler için aşağıda bulunan Dal Seçim Formunu-EK-2 ‘yi doldurduktan sonra Okul İdaresine teslim ederek veya okula gelip EK-2 Formu okulda doldurarak dal seçimi yapacaklardır.

  10 sınıfta sınıf değişecek mi?

  Okuldan okula değişir. Okulun sınıfları başarıya göre ayırmayı tercih edebilir. Ama normalde alan değişene kadar aynı sınıfla devam edersin.

  You might be interested:  Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Giyinmeli?

  11 sınıfta alan değişikliği yapılabilir mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, liselerin 11. sınıflarından bir üst sınıfa geçen öğrencilere alan değişikliği hakkı tanıdı.

  Alan seçtikten sonra sınıflar ayrılıyor mu?

  Bazı okullarda idare her yıl sınıfları değiştiriyor. Onun dışında Anadolu liselerinde 11.sınıfta alan seçimi yüzünden mecburen değişiyor.

  Lisede hangi alanlar var?

  Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.

  Alan seçimi ne zaman bitiyor?

  l) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 05- 16 Temmuz 2021 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.