E Okul Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

E-Okul alan seçimi için süreç resmen başladı. Anadolu Meslek Programı adı altında gerçekleştirilecek olan E-Okul alan seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamlanacak. TC Kimlik Numarası ve Okul Numarası gibi temel bilgilerin girilmesiyle gerçekleştirilebilecek olan E-Okul alan seçimi, birkaç adımda tamamlanabiliyor.
E-okul alam seçimleri tercih işlemleri veliler tarafından e-okul üzerinden veya EK-1 form doldurulup imzalı olarak okul idaresine verilmesi ile gerçekleştirilebilecek. e-Okul alan seçimi ve AMP tercih işlemleri ile ilgili detayların cevapları araştırılmaya başlandı. Peki AMP alan tercih işlemleri nereden yapılacak?

9 sınıf alan seçimi nereden yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, alana yerleştirme sonuçları 26 Eylül 2021 tarihinde e-Okul sistemi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler e-Okul öğrenci girişi ile sisteme giriş yaptıktan sonra meslek lisesi alan seçim ve dal sonuçlarını öğrenebilecek.

Alan seçimi neye göre yapılır?

Alan seçimi yaparken seçeceğiniz alanın bilgi düzeyiniz, ilgileriniz, başarılı olduğunuz dersler, yetenekleriniz ve yetkinliklerinizle örtüşen bir alan olması oldukça önemli. Örneğin; Edebiyat, Tarih Coğrafya derslerinde başarılı olan ve bu derslere çalışmaktan daha çok keyif alan bir öğrencimiz olsun.

Lise kaçta alan seçilir?

Lise alan ve dal seçimleri, değişen yönetmelikle birlikte 10. sınıfta değil, 9. sınıfın başında gerçekleştirilmeye başlandı. 18-23 Eylül tarihleri arasında tamamlanan lise alan ve dal seçim sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Eylül 2021 tarihinde e-okul üzerinden açıklandı.

You might be interested:  Okul Geçme Nasıl Olacak Lise?

10 sınıf alan seçimi ne zaman 2022?

9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu işlemler için aşağıda bulunan Dal Seçim Formunu-EK-2 ‘yi doldurduktan sonra Okul İdaresine teslim ederek veya okula gelip EK-2 Formu okulda doldurarak dal seçimi yapacaklardır.

9 sınıf alan seçimi 2020 nasıl yapılır?

Tercih ve yerleştirme ile ilgili işlemler https://eokul.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Tercih başvurusunda bulunan öğrencilerin, AYP ve tercih sıraları dikkate alınarak öncelikli olarak kendi okulu içindeki alana merkezi sistem ile yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Anadolu lisesi alan seçimi nereden yapılır?

LİSE ALAN YERLEŞTİRME SONUÇLARINA NEREDEN, NASIL BAKILIR? Anadolu Meslek Lisesi, alan seçimi yerleştirme sonuçları e-Okul üzerinden öğrenilebiliyor. Yerleştirme sonuçlarınızı e-Okul üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifreleriniz ile sorgulayabilirsiniz.

Lisede alan seçimi ne demek?

Lisede alan seçiminin önemli yanı şüphesiz gelecek adına yapılacak meslektir. Öğrenciler hangi alanda üniversite okumak ve kendini geliştirmek istiyorsa, buna bağlı olarak alan seçimini lisede yapar. Bu bağlamda öğrencinin ilgi alanı ve yeteneği ile beraber buna bağlı olarak seçim gerçekleştirir.

Lisede alan seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Lisede alan seçimi ve dikkat edilmesi gereken 5 madde.
 • Doğru bir alan seçimi için önce kendinizi tanıyın.
 • İyi bir araştırma dönemi geçirin.
 • Popüler olanı değil kendimize uygun olanı seçebilmeliyiz.
 • Ön yargılarla değil hedeflerle karar vermeliyiz.
 • Unutmayın; son karar sizin!
 • Lisede alan seçimi kaçıncı sınıfta 2022?

  Yeni yönetmeliğe göre lisedeki alan seçimi 10. sınıf yerine 9. sınıfta yapılmaya başlandı. Lise 9. sınıf öğrencileri alan seçimlerini Eylül’ün 18-23 tarihleri arasında tamamlandı.

  11 sınıfta alan değişikliği yapılabilir mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, liselerin 11. sınıflarından bir üst sınıfa geçen öğrencilere alan değişikliği hakkı tanıdı.

  You might be interested:  Okul Ile Ilgili Şikayetler Nereye Yapılır?

  Lisede hangi alanlar var?

  Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.

  Alan seçtikten sonra sınıflar ayrılıyor mu?

  Bazı okullarda idare her yıl sınıfları değiştiriyor. Onun dışında Anadolu liselerinde 11.sınıfta alan seçimi yüzünden mecburen değişiyor.

  Alan ve Dal ne demek?

  Dal: Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında uygulanan bir alan altında belirli konularda uzmanlaşmaya yönelik bilgi, beceri, tutum, davranış gerektiren ve istihdam imkanı sağlayan işkollarından her biri demektir.

  Meslek lisesi bölüm değiştirme nasıl yapılır?

  Kıymetli Velilerimiz; Okul değişikliği veya Alan değişikliği için okula gitmek zorunda kalmadan e-devlet üzerinden başvuru yapıp nakil talebinde bulunabilirsiniz. Nakil başvuruları, E-Devlet kapısına https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir üzerinden giriş yaparak E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne kayıt edilecek.