E Okul Hangi Alan Seçim Sonuçları?

e-Okul alan seçimi sonuçları sorgulama: 2021-2022 Meslek … 26.09.2021 · Meslek lisesi alan seçim sonuçları, günün en çok aranılanları arasında yer alıyor. 18-23 Eylül tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden tercih başvurularını yapan öğrenciler heyecan içinde alan sonuçlarını araştırıyor.

Lisede alan seçimi ne demek?

Alan seçmek bir konuda uzmanlaşmaya başlamanızın ilk adımıdır. Hangi konuda uzmanlaşmak istediğiniz seçeceğiniz alanla paralellik gösterir. Sevilmeyen bir işte başarılı olma şansı düşüktür. Doğru alan seçimi yapmak, doğru meslek seçimi yapmakla eşdeğer sayılabilir.

10 sınıf alan seçimi ne zaman belli olur?

LİSE ALAN VE DAL SEÇİMİ SONUÇLARI 2021-2022 AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Lise alan ve dal seçim sonuçları 26 Eylül 2021 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler e-Okul sistemi üzerinden sonuçlarını öğrenebilecek.

Hangi bölüm çıktığını nasıl öğrenebilirim?

– Tercih ve yerleştirmeyle ilgili bilgilendirme ve işlemler http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacak.

Sözel ve Sayısal ne zaman seçilir?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor. Eski dönemlerde ise 10. sınıfta yapılan alan tercihleri, artık 9. sınıf bitmesi ile beraber aylarında gerçekleşmektedir.

You might be interested:  Okul Ile Ilgili Şikayetler Nereye Yapılır?

11 sınıf alan seçimi nedir?

Seçim sürecinde öğrenciler Sayısal (Fen-Matematik), Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik), Sözel ve Dil alanlarına geçebilir. Alan seçimi bir noktada meslek seçiminin de temelini oluşturmaktadır. Öğrenciler yaptıkları seçimle ileride girecekleri üniversite sınavında sorumlu olacakları ağırlıklı konuları da belirlemektedir.

Lise kaçta alan seçilir?

Lise alan ve dal seçimleri, değişen yönetmelikle birlikte 10. sınıfta değil, 9. sınıfın başında gerçekleştirilmeye başlandı. 18-23 Eylül tarihleri arasında tamamlanan lise alan ve dal seçim sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Eylül 2021 tarihinde e-okul üzerinden açıklandı.

Alan seçimi ne zaman 2022 10 sınıf?

9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir.

Alan seçim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde ‘http://www.meb.gov.tr’ adresinden ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, ilk defa 2019’da oluşturduğu ve öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla hazırladığı yüzdelik dilimlerine göre tercih robotunu güncelledi. Yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

10 sınıf alan seçimi nedir?

Alan seçimi 10. Sınıfın ikinci yarı yılında yapılmaktadır ve 11 ile 12. sınıf dersleri ağırlıklı alan derslerinden oluşmaktadır. Lise’de alan seçerken doğru karar verebilmek için olabildiğince erken dönemde alan seçimine yönelik araştırmalar yapılmalıdır.

Meslek lisesi bölümleri nereden bakılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, alana yerleştirme sonuçları 26 Eylül 2021 tarihinde e-Okul sistemi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler e-Okul öğrenci girişi ile sisteme giriş yaptıktan sonra meslek lisesi alan seçim ve dal sonuçlarını öğrenebilecek.

Dal seçimi sonuçları nasıl öğrenilir?

Meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçim sonuçları için sorgulamalar e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) aracılığı ile yapılıyor.

Meslek lisesi hangi bölümler var?

Meslek Lisesinde Hangi Bölümler Var?

You might be interested:  E-Okul Misafir Öğrenci Kaydı Nasıl Yapılır?
 • Ağırlama ve Gıda Teknolojisi.
 • Bilgisayar.
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik.
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi.
 • El Sanatları ve Teknolojisi.
 • Fotoğrafçılık.
 • İç Mekan Tasarımı
 • Resim.
 • Alan seçimi ne zaman bitiyor?

  l) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 05- 16 Temmuz 2021 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

  Lisede alan seçimi ne zaman 2022?

  Yeni yönetmeliğe göre lisedeki alan seçimi 10. sınıf yerine 9. sınıfta yapılmaya başlandı. Lise 9. sınıf öğrencileri alan seçimlerini Eylül’ün 18-23 tarihleri arasında tamamlandı.

  Anadolu Lisesi sayısal mı sözel mi?

  Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.