Kürtçe Okul Ne Demek?

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan “ Okul ” kelimesinin kürtçe anlamı Dibistan olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Okul kelimesi Dibistan dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.
Türkçe Okul kelimesinin Kürtçe çeviri dibistan’dır. Ayrıca bazı yörelerde fêrgeh, xwendegeh ve mektep kelimeleri de kullanılabilmeketedir.

Dibistan nedir kurtce?

Kürtçe isimler Dibîstan: Okul Mamoste: – Bêspın – Görümlü | Facebook.

Kürtçe kalem ne demek?

Pênûs-kalem jêbir-silgi – Kürtçe Soru ve Bilgi Sayfası | Facebook.

Tirmehe hangi ay?

Buna göre takvimde, Türkçe- Kürtçe ay isimleri şu şekilde yeraldı: ‘Ocak-Rebendan, Şubat-Reşemi, Mart-Adar, Nisan-Avrel, Mayıs-Gulan, Haziran-Puşper, Temmuz-Tirmeh, Ağustos-Gelawej, Eylül-Rezber, Ekim-Kewçer, Kasım-Sermawez, Aralık-Berfanbar. ‘

Mamoste ne anlama geliyor?

kürtçe’de öğretmen anlamına gelen kelime.

Kitap okumak Kürtçe ne demek?

Kürtçe kitap okumak nasıl denir? Okumak kelimesinin cümle içinde (Türkçe Kürtçe) kullanımı Türkçe Okumak fiilinin Kürtçe çevirisi xwendinî demektir.

Kürtçe ay isimleri nelerdir?

Kürtçe Soru ve Bilgi Sayfası

  1. rêbendan, kanûna paşîn, çile=ocak.
  2. sebat,sibat, reşemî=şubat.
  3. Adar=mart.
  4. Avrêl=nisan.
  5. Gulan=mayız.
  6. pûşber=haziran.
  7. tîrmeh=temmuz.
  8. gelawêj, tebax=ağustos.

Avrel hangi ay?

Nisan ayıdır. Her ne kadar Kürtçede bu ay’a ‘nîsan’ denilse de ‘ nîsan ‘Arapça’ bir kelimedir. Ve yaşam tanrıçası anlamına gelmektedir. Bu yüzden ‘avrêl ‘ denilmesi daha doğru ve uygundur.

Kurtce günler ne demek?

Kürtçe gün ‘roj’ demektir. Kürtçe hafta ‘hefte’ demektir. Rojen hefteyê yani haftanın günleri demektir.

Muallim olmak ne demek?

Herhangi bir konu hakkında diplomalı eğitim almış olarak öğretim gösteren kişilere muallim denir. Özellikle Okullardaki öğretmenler için eski dönemlerde kullanılan bir kelime olduğunu dile getirmek mümkün. İlköğretim yılı lise ile beraber üniversite üzerinden ortak şekilde bu kelime eski dönemlerde kullanılmaktaydı.