Okul Fobisi Nasıl Tedavi Edilir?

Okul Fobisi Tedavisi Okul fobisi teşhisi konan kişilerde tedavi aşamasına vakit kaybetmeden geçilir. Bunun için psikoterapi ve farmakoterapi yani ilaç tedavisi yöntemleri uygulanır. Akut okul fobisi ani gelişen ve daha şiddetli olan formdur. Bunun için çocukla ve ailesiyle birebir ve toplu terapiler uygulanabilir.
Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.
Fobiler nasıl tedavi edilir? – Fobilerin tedavisinde temel olarak iki yöntem izlenir. Bunlardan birincisi ilaç tedavisidir.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu nedir? Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir.

Okul korkusu neden olur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okuldan soğuyan çocuğa nasıl davranmalı?

Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

 1. Okul alışverişini birlikte yapın.
 2. Daha kolay uyum sağlaması için ilk gün yanında olmaya çalışın.
 3. Endişelerini, duygularını ifade etmesine izin verin.
 4. Öğretmenlerinden yardım alın.
 5. Okulda keyif aldığı aktiviteleri anlatmasını sağlayın.
You might be interested:  Okul Puanı Ne Zaman Eklenir?

Okul fobisi nasıl anlaşılır?

Okul fobisinin tipik özellikleri arasında; sıkıntı, ağlama, sinirlilik, uykusuzluk, saldırganlık, baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık sayılabilir. Tepkiler okul saatleri yaklaştığında daha da artar. Bu şikayetler en sık okulların açıldığı zamanlarda yaşanır.

Okul neden sevilmiyor?

Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler.

Okul fobisi mi?

Okul fobisi çocuğun yoğun endişe ve kaygı nedeniyle okula gitmek istememe durumudur. Okul saati geldiğinde ağlama, küsme, inatlaşma, saldırganlık, öfke davranışlarının yanı sıra mide bulantısı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi davranışlarda bulunabilirler.

Okul reddi ne demek?

Uzm. Dr. Fırat Hamidi, “Okul reddi; okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile kendini gösteren fiziksel, duygusal, davranışsal birtakım bulguların eşlik ettiği bir durumdur. Okul zamanı geldiğinde çocuk okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.

Okuldan korkmak nedir?

Duygu Dinçer bu tür karışıklıklardan kaçınmak için okul fobisinin ne olduğunu şöyle açıklıyor: “Okul fobisi kendisini rahatsız eden bir durumdan ötürü çocuğun okula gitmekten kaygı ve korku duymasıdır. Buna okul reddi de denebilir. Tabi bu reddedişi, okuldan kaytarma isteği ile karıştırmamak gerekiyor.

Okul fobisi olan bir çocuğun okula alışmasını sağlamak için neler yapılmalıdır?

Neler Yapılmalı?

 1. Çocuğunuzun okula gitmek istemediği durumlarda okula gitmesi gerektiği yönünde net ve ikna edici tutum sergilenmesi, gerekirse bir süre çocuğunuzun sizinle okula gitmesinin sağlanması gereklidir.
 2. Çocuğunuza verdiğiniz sözleri gerçekleştirmek, çocuğunuzun size her koşulda güven duymasını sağlayacaktır.

Çocuğunu okula göndermek istemeyen ne yapmalı?

Sağlık ya da benzeri bir sebeple çocuğunuzun okula kaydını ertelemek istiyorsanız ilkokul kayıt erteleme dilekçesi ya da okula kayıt yaptırmamak için dilekçe ile okul idaresine başvuru yapabilirsiniz.

You might be interested:  Tozkoparan Iskender Okul Nerede Çekiliyor?

Okuldan kaçan ergene nasıl davranmalı?

Çocuğun okuldan kaçma nedenlerini size anlatmasını isteyin. Bunu yaparken sakin davranın, sorgulayıcı bir üslup kullanmayın ancak bu durumdan rahatsız olduğunuzu anlatın. Okuldan kaçtığında başına gelebilecek olumsuz durumları ve bu nedenle endişelendiğinizi, üzüldüğünüzü çocuğa açıkça anlatın.

Çocuğun okulu sevmesi için ne yapmalıyım?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

 1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
 2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
 3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
 4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
 5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
 6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.

Oikophobia nedir?

Oikophobia. Evden veya evin içerisindeki ev aletlerinden korkmak