Okul Kıyafetleri Ne Kadar?

 • UZUN KAPŞONLU SWEAT KDV DAHİL: 250,00 TL.
 • V YAKA UZUNKOL T-SHİRT KDV DAHİL: 90,00 TL.
 • LİSE KIZ PANTOLON KDV DAHİL: 230,00 TL.
 • LİSE SWEAT MELANGE GRİ KDV DAHİL: 230,00 TL.
 • LİSE POLO KISA KOL BEYAZ KDV DAHİL: 130,00 TL.
 • LİSE POLO UZUN KOL LACİVERT KDV DAHİL: 130,00 TL.
 • V YAKA MELANGE MAVİ T-SHİRT KDV DAHİL: 90,00 TL.
 • Okul kıyafeti giymek zorunlu mu?

  MADDE 3 – (1) 4 üncü maddede yer alan sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir. (2) (Değişik: 8/7/2013-2013/5125 K.) Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz.

  Okul kıyafetleri var mı?

  Yönetmelikle, MEB’e bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usul ve esaslar düzenlendi. Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak.

  Okul kıyafetleri kalktı mı?

  Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek.

  Okul forması neden önemli?

  Okul kıyafetleri aynı olan öğrenciler kıyafet kıyaslaması yapmaz ve derse daha fazla ilgi gösterebilirler. Ayrıca okul formaları sayesinde öğrencilerin okul dışından gelebilecek herhangi bir güvenlik problemi karşısında okul formaları sayesinde ayrılabilmektedir.

  You might be interested:  Okul Öncesi Ingilizce Eğitimi Nasıl Verilir?

  2021 okul kıyafeti zorunlu mu?

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda kıyafet serbestliğini okulların tercihine bırakmıştı. Bu karar 2021-2022 eğitim öğretim yılında da geçerli olacak. Böylece her okul kıyafet yönetmeliğini yönetim kurulu kararı ile belirleyecek. Okullarda kıyafet serbestliği bu yıl da devam ediyor.

  Öğretmen kot pantolon giyebilir mi?

  Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez. Erkek öğretmenlerin kot giyilmesini engelleyen bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır.

  Okul kıyafetleri nasıl belirlenir?

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013 yılında yayınladığı yönetmeliğe göre okullar her yıl Mart ayında öğrencilerin giyeceği kıyafetleri okul yönetimi okul aile birliği ile belirlenir. Kıyafetler kurumun internet sitesinde ve okulun ilan panolarında askıya alınır.

  Eğitimde tek tip kıyafet neden gereklidir?

  Evans (1996) tek tip, kiyafet uygulama,sinin okulda çetelesmeye engel olacagi ve suçlari azaltacagi konusundaki görüslere karsi çikmaktadir. Ona göre çeteler ve isledikleri suçlarin sebebi kiyafetleri degildir. Kendilerine özgü kiyafetleri olmasa da okul da varliklarini devam ettireceklerdir.

  Kılık kıyafet kanunu hala geçerli mi?

  İlerleyen tarihle birlikte kanun yaptırımları da eskimiş ve kullanılmaz hale gelmiştir. Bu neden ile günümüzde de bu kanun uygulanmamakla birlikte Türk halkı tamamen istediği gibi giyinerek yaşamaya başlamıştır. Buna karşın hali hazırda yönetmelikler gereği memurların ve üniformalıların kıyafet zorunluluğu vardır.

  Okula giderken oje sürmek yasak mı?

  Önceki yönetmelikte lise öğrencilerine yönelik ‘Kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz. Yüzük, küpe, kolye, iğne ve bilezik gibi süs ve ziynet eşyası takılmaz’ ifadeleri yer alıyordu. Yeni yönetmelikte bu ifadelere yer verilmemesi; öğrencilerin ojeli, küpeli ve hatta piercingle okula gidebilmesinin önünü açtı.

  You might be interested:  Tutanak Ne Demek Okul?

  Okulda öğrenci küpe takabilir mi?

  Edit: Başlık ‘Okullarda takı (küpe, kolye, bileklik vb.) takmak ve saç uzatmak yasak mı? Öğretmen/öğrenci’ olacaktı, mod değiştirmiş. Eski yönetmelikte yasak idi ama 2012’de geçilen yeni yönetmelik ile bu yasak kaldırıldı.

  Okul forması neden giyilmeli?

  Okul formaları günümüzde önemli bir gelenek olarak düşünülmelidir. Okul üniforması statü ve prestijin göstergesi olur. Okul üniformasının en önemli avantajlarından bazıları şunlardır; Öğrenciler arasında eşitliği sağlar.

  Mavi önlük uygulaması ne zaman başladı?

  Yoksulluğu örten bu kıyafet 1990’lı yıllara kadar kullanıldı Haber1929 dünya ekonomik bunalımı sonrasında İnönü döneminde hayata geçen siyah önlük-beyaz yaka, 1990’da maviye dönüştü, 2009’da serbest kıyafet kararı alındı.