Okul Müdürüne Dilekçe Nasıl Yazılır?

Okul Müdürlüğüne dilekçe örneği lise, ortakul artık hangi okula hitaben hazırlanacaksa, ilgili kurum yazılmalıdır. Talep ve Açıklamalar Talebiniz ile ilgili konuyu kısa ve öz bir şekilde çok hikayeye kaçmadan anlatmak gerekecektir. Üst makam olduğu için dilekçenin sonu ise “Arz ederim” şeklinde bağlanmalıdır.

Okula şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Sağ üst köşede her zaman dilekçenin yazıldığı tarih gün ay ve yıl olarak yazılır. Dilekçenin orta üst başlığında okulunuzun adı ve Okulu müdürlüğüne yazılır. Bilgilerden sonra saygılarımla arz ederim ibaresi kullanılabilir. Yazının hemen sağ alt köşesine imzanızı atmanız gerekmektedir.

Bir okula nasıl dilekçe yazılır?

Öğrencinin okula gitmemek için geçerli olan sebebi kolay ve anlaşılır bir üslup ile dilekçeye yazılır. Yazılan dilekçe okul müdürlüğüne teslim edilir. Aynı şekilde çocuğunu okula göndermemek adına yazılan dilekçeler çocuğunu okula göndermek için de yazılır.

Mavi kalemle dilekçe yazılır mı?

Dilekçe yazarken mavi renkli kalem kullanmalıdır; kurşun kalem kullanmamalıdır. Dilekçelerde İmla Kılavuzunda yer alan kısaltmalar dışında kısaltma kullanılması zorunlu ise, kısaltmanın geçtiği ilk bölümde parantez içerisinde kısaltmanın uzun okunuşu yazılmalıdır. Dilekçeler belli bir plana göre yazılır.

Şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Şikayet dilekçesinde şikayette bulunan kişinin kimlik ve iletişim bilgileri, şikayet edilen şüphelinin belli ise kimlik ve iletişim bilgileri yazılır. Suçun kim tarafından işlendiği belli değil ise şikayet faili meçhul olarak yapılır. Bunların yanında şikayet dilekçesine belli ise suç tarihi yazılmalıdır.

You might be interested:  Dünyada Ilk Okul Nerede Açıldı?

Öğrenci öğretmeni şikayet edebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı onun yerine yeni bir şikayet hattı kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada MEBİM Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattı’nın yerinen MEBİM 444 0 632 hattının açıldığı belirtildi. Öğretmen, veli, öğrenciler ve eğitimle ilgili herkes bu hattı arayarak hizmet alabilir.

Okula gitmemek için dilekçe nasıl yazılır?

gösteren öğrencilerin okula gönderilmesi veya salgın hastalık dönemi önlemlerine (sosyal mesafe kuralları, maske kullanımı vb.) özgü kurallara dikkat edilmemesi vb. nedenlerden dolayı bulaşma riskini artmasından endişe duymaktayım. Gereğini bilgilerinize arz ederim. Dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

Bir dilekçe nasıl yazılır?

Dilekçe hangi kurumu ilgilendiriyorsa ona hitap edilerek başlanmalıdır. Başlık ve konu eksiksiz olmalı ve sağ üst köşeye tarih atılmalıdır. Başlık tarihin alt kısmında yer almalı ve ardından metin yazılmalıdır. Dilekçeler yazım ve noktalama kurallarına uygun resmi bir dille olmalıdır.

Öğrenci okula dilekçe yazabilir mi?

Öğrenci belgesi, nakil alma, veli şikâyeti, diploma alma, maddi imkansızlıklar gibi konularda okul aile birliğine ya da okul müdürlüklerine dilekçe yazılabilir.

Okula dilekçe nasıl yazılır üniversite?

Dilekçede genel olarak bulunması gereken 6 temel öğe vardır.

 1. Tarih.
 2. Makam adı (Gerekirse ili veya açık adresi yazılmalıdır.
 3. Metin (Açık ve anlaşılır bir üslupla yazılmalı)
 4. İmza (Hazırlayan kişiye ait olmalı)
 5. Dilekçeyi yazan kişinin adı
 6. Dilekçeyi yazan kişinin adresi (İletişim bilgileri)

Resmi evrak hangi renk kalemle yazılır?

Mavi ya da siyah olabilir. Ama resmi yazışmaları siyah pilot kalemle yapmak daha uygundur. Yalnız evrağın fotokopi olup olmadığının daha rahat ayırt edilebilmesi için imzanın mavi kalemle atılmasında fayda var.

Resmi imzalar hangi renk kalemle atılır?

İmza atılan kalemin rengi önemlidir

Evrak aslının önemli olduğu durumlarda, fotokopi ya da çeşitli kopyalama yöntemlerinden kaçınmak için mavi mürekkepli kalemle imza atmak daha iyidir. Özellikle avukatlar imza ve paraf işlerinde mavi mürekkepli kalemler tercih ederler.

You might be interested:  Okul Puanı Hangi Durumlarda Düşer?

Dilekçenin özellikleri nelerdir?

Dilekçenin Özellikleri

 • Çizgisiz ve temiz bir a4 kağıdına yazılır.
 • İstekler ve şikayetler kısa ama öz bir şekilde dile getirilir.
 • Hangi makama sunuluyorsa o makamın ismi başlıkta yer almalıdır.
 • Dilekçe sahibinin ad-soyad bilgisi ile ikametgah adresi bulunmalıdır.
 • Mutlaka imzalanmalıdır.
 • Savcılığa şikayet nereye yapılır?

  Bir diğer şikayet edilecek seçenek ise doğrudan adliyeye gitmektir. Adliyeye giderek bölge asliye mahkemesinde cumhuriyet başsavcılığı ile görüşerek dilekçe oluşturabilir ve dilekçe ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Suç duyurusunda bulunmak için günün her saatini kullanabilirsiniz.

  Savcılığa şikayet dilekçesi ne kadar?

  Savcılığa şikayet dilekçesinin herhangi bir ücreti yoktur. Suçun mağduru olan kişiler tarafından yapılacak başvuru ile süreç herhangi bir masrafa tabi olmaksızın başlayacaktır.

  Adıma şikayet var mı?

  Şahsınız adına dava açılıp açılmadığını UYAP Vatandaş Portala e devlet şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak hakkınızda şikayet olup olmadığını bu şekilde öğrenebilmeniz mümkün değildir. Zira soruşturma dosyaları gizli olarak yürütülür ve e devlet sisteminde gözükmez.