Okul Nasıl Açılır?

Özel okul açmak için:

 1. İlk olarak okulunuzun sınıf seviyelerine karar verin.
 2. Okulunuzun hedeflerini belirleyin.
 3. Okul komitesi oluşturun.
 4. Özel okul gereksinimlerini tamamlayın.
 5. Özel okulunuzun bina içi ve dışı düzenlemelerini yapın.
 6. Tüzel kişiliğinizi oluşturun.
 7. İş planınızı hazırlayın.

Bir okul açmak ne kadara mal olur?

Temel lise açmak için en az 200 bin lira gerekirken, özel okul açmak isteyen birinin ortalama 6 milyon lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Oysa özel lise eğitim ücreti ortalama 16 bin lirayı bulurken, temel liselerin ücreti 6-7 bin liradan başlıyor.

Okul açmak karlı mı?

Ticarette riskleri minimize etmek her zaman istenen bir şeydir. Diğer ticari sektörlere göre tahsilat problemi en az çekilen sektörlerden birisidir özel eğitim sektörü. Bu anlamda kendinize ve ekibinize güveniyorsanız özel okul açmak oldukça karlıdır.

Eğitim kurumu açmak için ne gerekli?

Özel Öğretim Kurumları;

 • Kurum binası kiralık ise Tapu Senedi Örneği ile başvuru tarihi itibariyle kurumlarda da en az bir yıllık Kira Sözleşmesi aslı veya milli eğitim müdürlüğünce onaylı örneği.
 • Kurumun bulunduğu yere ait adres tespit tutanağı
 • Şirket vergi levhası
 • Şirket ortakları imza sirküsü
 • Özel okul açmak için nereye başvurulur?

  Gerçek kişilerde kurucu, tüzel kişilerde kurucu temsilcisi, belirtilen belgeler ile kurum açmak için valilik veya kaymakamlıklara müracaat eder. Müracaat eden kişiye, tüm belgelerin eksiksiz olarak alındığının ve müracaat tarihinin yazılı olduğu bir alındı belgesi verilir.

  You might be interested:  E Okul Dan Nakil Işlemleri Nasıl Yapılır?

  Özel okul Fiyatları Ne Kadar?

  Ancak ortalama özel okul fiyatları şu şekilde:

 • Anaokulu: 20,250 – 32,300 TL.
 • İlkokul: 32,250 – 48,000.
 • Ortaokul: 49,000 – 52,000 TL.
 • Lise: 49,000 – 63,000 TL.
 • Tüm Sınıflar İçin Yemek Ücreti: 8495 TL.
 • Dershane açmak için ne kadar para lazım?

  Ortalama olarak 300 öğrenci kapasiteli bir kurs veya etüt merkezi açmak için yaklaşık 600 bin liralık sermaye ihtiyacınız vardır. Genellikle bu tür merkezler çeşitli ortaklıklarla kurulduğu için sermaye sorununuz varsa aynı yolu tercih edebilirsiniz.

  Özel okul açma iznini kim verir?

  İzin başvuruları ilgili millî eğitim müdürlüğüne yapılır. Valilikçe yapılan inceleme sonucunda açılması uygun görülen okullar dışındaki kurumlara kurum açma izni verilir. Valilikçe açılması uygun görülen okullara ilişkin başvurular ise kurum açma izni verilmek üzere Bakanlığa gönderilir.

  Özel eğitim kursu nasıl açılır?

  Özel öğretim kursu açma şartları için ilk kural; bu 8 branştan sadece birinden eğitim verilebilmesidir. Sınıflar en fazla 16 kişi kontenjanına sahip olacaktır. Sınıflar en az 15 metrekare olacak ve en az 2 derslik oluşturulacaktır. Her derslikte, verilen eğitime uygun kitaplık bulundurulması şartı vardır.

  Uluslararası Okul nasıl açılır?

  Türkiye’de uluslararası okullar, 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırım Kanunu çerçevesinde Bakanlar Kurulu’nun izni ile yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler tarafından veya Türk vatandaşları ile ortaklık yapılarak açılabilir.