Okul Öncesi Öğretmenliği Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı mezunları, Okul Öncesi Öğretmenliğii, Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim, Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği gibi alanlarda yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Eğitim fakültesi mezunları hangi alanda yüksek lisans yapabilir?

Eğitim Fakültelerinin Coğrafya Öğretmenliği Anabilim Dalı mezunları ile Fen-Edebiyat Fakülteleri Coğrafya Bölümü mezunları; Coğrafya Eğitimi tezli yüksek lisans programına başvurabilirler. Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında en az dört yıllık lisans diplomasına sahip veya son yıl/yarıyılında olanlar başvurabilir.

Okul Öncesi Öğretmenliği yüksek lisans yapınca ne olur?

Okul Öncesi Eğitimi Programı yüksek lisans mezunları, MEB ve ona bağlı özel okul ve dershane gibi kurumlarda öğretmen ve uzman olarak çalışabilirler.

Okul öncesinde Eğitimi yüksek lisans ne işe yarar?

Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans Programı, eğitimcilerin alan bilgilerini derinleştirmeleri ve ilgili oldukları alanlarda bilgilerini arttırarak uzmanlık alanını geliştirmek için ortam ve destek sağlama amacını benimsemektedir.

Eğitim Bilimleri alanında Kimler yüksek lisans yapabilir?

Lisans not ortalaması en az 3.00/4.00 veya 80/100 olmak. -Yabancı Dil sınavına girmiş olmak. T.C. UYRUKLULAR İÇİN: Okul Öncesi Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi bölümlerinden lisans mezun durumda olan/ya da olabilecek adaylar başvurabilir.

You might be interested:  Okul Hemşiresi Nasıl Olunur?

Hangi alanda yüksek lisans yapmalı?

En yaygın alan dışı yüksek lisans bölümleri arasında,

 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Psikoloji Yüksek Lisansı
 • Klinik Psikolojisi Yüksek Lisansı
 • İnsan Kaynakları Yüksek Lisansı
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisansı
 • Gazetecilik Yüksek Lisansı
 • Hemşirelik Yüksek Lisansı
 • Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı
 • Alan dışı yüksek lisans yapmak ne işe yarar?

  Alan Dışı Yüksek Lisans Ne İşe Yarar? Alan dışında yüksek lisans yapmak demek okuduğunuz bölümün dışında başka bir bölümde kariyer yapmanız için bir fırsat demektir. Kişi kendisini okuduğu bölümle yeterince bütünleşmiş hissedemeyebilir ve akademik olarak başka bir bölümde yükselmeyi hedefleyebilir.

  Finans yüksek lisans hangi üniversitelerde var?

  Bankacılık ve Finans Yüksek Lisansı Olan Üniversiteler

  Üniversite Program Durum
  ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS Tezli
  BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS Tezli
  BEYKENT ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS Tezsiz
  ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE FİNANS Tezsiz

  Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

  Okul öncesi Eğitimi bölümü mezunları, Kreş, gündüz bakımevi, anaokulu, Çocuk kulübü gibi resmi ve özel eğitim kurumlarında eğitimci ve yönetici olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra Özel bir ana okulu açıp işletebilirler.

  Okul öncesi ALES hangi puan türü?

  ALES sözel puanı ile alan bölümler, ALES sonuçlarının erişime açılmasıyla birlikte gündeme geldi. Akademik kariyer yapmak isteyenlerin katıldığı ALES’in sözel puanı ile alan bölümleri, İlahiyat, Türk dili ve edebiyatı, tarih, okul öncesi öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, iletişim gibi branşlardan oluşuyor.

  Yüksek lisans eğitimi nedir?

  Yüksek lisans (İngilizcesi master), bir lisans (fakülte) öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir. Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır.

  You might be interested:  Kapatılan Askeri Okul Öğrencileri Ne Olacak?

  Tezsiz yüksek lisans ne kadar?

  Tezsiz yüksek lisans programı toplam otuz krediden ve 90 AKTS’den az olmamak kaydıyla en az on ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Öğrenci, dönem projesi dersinin alındığı yarıyılda dönem projesi dersine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı proje ve/veya rapor vermek zorundadır.

  Yüksek lisans mezunu öğretmenlik yapabilir mi?

  Bu sorunun cevabı oldukça basit, uzman öğretmenlikte tezli/tesiz ayrımı yapılmayacak. Tüm 10 yılını doldurmuş yüksek lisans mezunu öğretmenler sınavsız uzman öğretmen olabilecekler.

  Yüksek lisans kaç yıl sürer?

  Tezli yüksek lisans eğitimi 4 dönem yani 2 yıl sürmektedir ve bu sürenin 1 yılı tez yazım aşamasıdır. Tezsiz yüksek lisans ise 3 dönem yani 1,5 yıldır.

  5 yıllık üniversite yüksek lisans mı?

  Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, beş yıllık lisans eğitimi gören kişilerin YÖKSİS kayıtlarının Yüksek Lisans olarak değiştirilmesi tavsiye edilirken, bu durumda olan kişilerin öğretim görevlisi alımlarında yüksek lisans mezunu olarak değerlendirilmesine imkan bulunmadığına karar verilmiştir.