Okul Öncesi Öğretmenliği Kpss De Hangi Sınavlara Giriyor?

Sınav, lisans düzeyindedir. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adayların, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmaları zorunludur.
KPSS sınavı ile ataması yapılan öğretmenlik bölümlerinden bazıları sadece KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavına, bazıları da bu sınavlara ek olarak Alan Bilgisi sınavı olan ÖABT sınavına girerler. ÖABT sınavına girecek bölümler içinde Okulöncesi öğretmenliği bölümü mezunları da bulunmaktadır.

Okul öncesi öğretmenliği KPSS’de hangi sınavlara giriyor 2022?

Bu puan; Genel Kültür-Genel Yetenek+Eğitim Bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılacak olan 2022 KPSS (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Cumartesi Sabah+Cumartesi Öğlen oturumlarına katılmaları yeterlidir.

Okul öncesi öğretmenliği alan dersleri nelerdir?

KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) Okul Öncesi Öğretmenliği Konuları

 • Okul Öncesi Eğitime Giriş (%6)
 • İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi (%2)
 • Psikoloji (%2)
 • Anne-Çocuk Sağlığı ve İlkyardım (%4)
 • Anne-Çocuk Beslenmesi (%2)
 • Erken Çocukluk Döneminde Gelişim (%12)
 • Yaratıcılık ve Geliştirilmesi (%6)
 • Çocukta Oyun Gelişimi (%4)
 • You might be interested:  E Okul Nasıl Açılır?

  Okul öncesi öğretmenliği için hangi KPSS?

  Bu bağlamda KPSS Öğretmenlik oturumuna katılacak olan adayların alana tabi olmaksızın hesaplanan puan türleri KPSS P10 puan türü iken, alan bilgisine katılacak olan okul öncesi öğretmenliği adayları dahil adayların hesaplanacak olan KPSS puan türü KPSS P121 puan türüdür.

  Okul öncesi öğretmenliği alan sınavı ne zaman geldi?

  Öğretmen kadrolarına atanmak isteyenlerin Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarının yanı sıra Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılması zorunludur. 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği alanı da eklenmiştir.

  2022 KPSS sınavı ne zaman?

  ‘Kamu Personel Seçme Sınavının (2022-KPSS Lisans) Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu 31 Temmuz 2022 tarihinde, Alan Bilgisi oturumları 06-07 Ağustos 2022 tarihlerinde, MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi oturumu (ÖABT)

  Okul öncesi öğretmenliği bölümü sözel mi?

  Okula hazırlıkta önemli bir konuma sahip olan bu bölüm, bu güne kadar yapılan alımlarda YGS 5 puanından alım yaparken, 2017 yılı itibariyle Türkçe-Sosyal 1 (TS-1) bölümünden, yani sözelden alım yapacak.

  Okul öncesi Öabt 2022 hangi dersler var?

  2022 ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliği Tam Paket Eğitimi

  DERSLER ÖN HAZIRLIK (VİDEO) KONU ANLATIM
  YARATICILIK VE GELİŞTİRİLMESİ 2 6
  ANNE ÇOCUK BESLENMESİ 2 12
  ÇOCUK EDEBİYATI 2 8
  İNSAN ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ 2 16

  Okul öncesi alan sınavı kaç soru?

  Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Biyoloji, Beden Eğitimi, Rehberlik, Okul Öncesi, İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri sınavında ise adaylara (Alan Bilgisi (60), Alan Eğitimi (15)) olmak üzere 75 soru sorulup, 120 dakika süre verilecek.

  Çocuk gelişimi Mezunu KPSS hangi sınavlara girer?

  5)Eğer okul öncesi öğretmenliğinden atanma düşünceniz yok ise liselerde çocuk gelişimi öğretmenliği için sadece KPSS ye ve eğitim bilimleri sınavına girmeniz yeterlidir.

  You might be interested:  E Okul Not Girişleri Ne Zaman Kapanıyor?

  Okul öncesi öğretmeni olmak için ne yapılmalı?

  Okul öncesi öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık Okul Öğrencisi Öğretmenliği ya da Ana Okulu Öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte art Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümlerinden mezun olanlar da anaokulunda öğretmenlik yapabiliyor.

  Okul öncesi alan sınavına kimler girebilir?

  Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

  Öğretmenlik alan sınavı ne zaman geldi?

  Bir sonraki yıl olan 2002’de ise sınav, yapılan isim değişikliği ile KPSS adını almış ve aynı yılın 6-7 Temmuz tarihlerinde ilk defa adaylara uygulanmıştır.

  KPSS A ve B ne demek?

  KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.

  KPSS 2022 önlisans sınavı ne zaman?

  KPSS Önlisans başvuruları ise 3 Ağustos’ta başlayıp 15 Ağustos’ta bitecek. Sınav ise 2 Ekim’de gerçekleşecek.