Okul Puanı Hangi Durumlarda Düşer?

Lisans, Ön Lisans ve Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bölümleri Kazanıp Gitmediğinizde bu bölüme kayıt yaptırmış olup olmamanıza bakılmadan Okul Başarı Puanı gelecek yıl için yarı yarıya düşer.
Okul puanı hangi durumlarda düşer? 1. YKS’ye girip tercih yaptıysan, önünde 2 ihtimal var Eğer YKS tercihi yaptıysan, sonucunda ön lisans (2 yıllık) veya lisans (4 yıllık) programlarına yerleşirsen bir sonraki sene okul puanın yarıya düşer.

Tercih yapan öğrencinin puanı ne kadar düşer?

Düşmez. ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP’sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020’de bir programa yerleşen öğrenci OBP’si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022’den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.

OBP puanı ne zaman kırılır?

OBP bir önceki yıl kontenjanı olan bir yükseköğretim kurumunu tercihle kazanan adaylarda kayıt yapsa da yapmasa da kırılır. Yetenek sınavıyla alan üniversitelerde ise öğrenci kazanıp kayıt yaptırmadıysa OBP’si kırılmaz. Kayıt yaptırdıysa kırılır.

Üniversite tercih yapıp gitmemek kaç puan düşer?

Diploma notunuz üzerinden hesaplanan diploma puanınız yerleştirildikten sonra yeniden sınava girmek istediğiniz ilk yılda %50 oranında azalır. 2017 – 2018 öğretim döneminde sınava giren ve yerleştirilen bir aday 2018-2019 döneminde sınava tekrar girerse puan hesaplamasında diploma puanı %50 azalır.

You might be interested:  Cv Ye Devam Eden Okul Nasıl Yazılır?

Mezuna kalırsam okul puanım düşer mi?

Yerleştiğin sene düşer, ertesi sene normale döner. O sene yine yerleştiysen yine düşer. Özetle bir okula yeni kayıt yaptırdığın yıl tekrar sınava girersen puanın düşer.

Tercih yaptıktan sonra okul puanı düşer mi?

Evet. 2020-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

85 OBP ne kadar geri atar?

0-25.000 arası seni geri atabilir.

OBP ne gibi durumlarda kırılır?

Eğer siz kontenjanlı bir bölüm kazandıysanız bir sonraki sene obp puanınız yarı yarıya düşürülecektir. Fakat kontenjansız bir bölüm kazanmışsanız puanınız kırılmayacaktır. Obp kırılması şudur : 340 obp niz varsa ve kırılıyorsa bir sonraki sene 170 obp niz olacaktır. Ama ertesi sene puanınız yenıden düzelecektir.

OBP kırıldıktan sonra nasıl düzelir?

Bunu yapmanın 3 yolu var.

  1. Bir sene bekleyip OBP puanının normale dönmesini beklemek.
  2. Çok daha fazla antrenman yaparak ve doğru yerde sınava girerek yapılacak üstün performans ile kazanma şansını arttırmak.
  3. Şartları zorlayıp daha yüksek TYT puanı almak.

70 diploma notu kaç puan getirir?

Lise dönemi boyunda aldığı notlar sonucunda diploma notu 70 olan bir öğrencin OBP puanı 70×5=350 olacaktır. OBP puanının 0.12’lik kısmı öğrencinin girmiş olduğu sınavın ham puanına eklenir.

Tercih yapip gitmezsem ne olur?

YKS sınavına girerek tercih yaparsanız ve istediğiniz bölümü kazanamazsanız puanınız düşmez. Tercihleriniz sonucu kontenjanı olmayan bir bölüm kazansanız dahi puanınız düşmez. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak ön lisans bölümlerine yerleşebilirsiniz.

80 OBP kaç puan getirir?

Bu düzenleme ile birlikte öğrencinin diploma notu 5 ile çarpılıp OBP’si hesaplanacaktır. Örneğin öğrencinin diploma notu 70 ise 70×5=350 OBP puanı olacaktır.

You might be interested:  E Okul Hangi Sınıfta Olduğunu Öğrenme Lise?

Okuldan Gelecek Puan. (OBP*0,12)

79 395 47,4
80 400 48
81 405 48,6
82 410 49,2
83 415 49,8

Üniversite okurken başka tercih yaparsam kaydım silinir mi?

Üniversite tercih sonuçlarına göre herhangi bir bölümü kazanan ve kazandı bölüme de kayıt yaptıran öğrenciler, kayıtlarını silebilmekteler.

Mezun okul puanı ekleniyor mu?

Öğrencilerin diploma notları 0.12 katsayı ile çarpılarak, yerleştirme puanlarına ekleniyor. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olarak tanımlanan bu puanın yerleştirme puanına en düşük katkısı 30, en yüksek 60 oluyor.

Mezuna kalmak doğru mu?

Mezuna kaldığınızda henüz 12. Sınıf olan adaylardan daha tecrübeli ve daha bilgili bir konumda olursun. Geçen yıl aynı konulara zaten çalıştığın için, tam hakim olmasan bile en azından bir temelinin olması, okul dersleriyle boğuşan çoğu konuyu daha hiç görmemiş öğrencilerden bir adım önde olmanı sağlar.