Okul Taşıtının Arkasındaki Dur Işığı Hangi Hâllerde Yakılır?

Işıklı DUR işareti bulunmalıdır. Bu işaretin, öğrencilerin araca inmeleri ve binmeleri sırasında yakılması ve inip binmeleri tamamlanıncaya kadar yanar durumda bulundurulması gereklidir. Işıklı DUR işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durması zorunludur. Okul taşıtlarına fazla öğrenci binmemelidir.

30 okul taşıtlarının arkasındaki DUR işaretinin yanması neyi bildirir?

Peki bu DUR lambası ne anlama geliyor? Eğer trafikte takip ettiğiniz okul taşıtı durmuş ve “DUR” lambası da yanmış ise okul taşıtı öğrenci indiriyor ya da öğrenci alıyor olabilir bu esnada okul taşıtını sağ ya da sol tarafından geçmek öğrencilerin aniden yola çıkabileceği ve olası kazaları önlemek için yasaktır.

Dur lambası nedir?

Dur işareti, genellikle trafik ışıkları olmayan bir kavşakta sürücülere hiçbir otomobilin gelmediğinden emin olmalarını ve devam etmeden önce durmalarını gerektiğini bildiren bir trafik işaretidir.

11 okul taşıtının arkasındaki DUR işaretinin yandığını gören arkadan gelen sürücü nasıl hareket etmelidir?

Okul taşıtının arkasındaki DUR işaretinin yandığını gören, arkadan gelen sürücü nasıl hareket etmelidir? Aracını durdurmalıdır.

Okul taşıtı ne demek?

OKUL SERVİS ARACI (OKUL TAŞITI): Genel olarak okul öncesi eğitim, ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencileri ile sadece rehber personel taşımalarında kullanılan ticari tescilli yolcu taşımaya mahsus taşıttır.

You might be interested:  Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

Dur işareti hangi durumlarda kullanılır?

Dur Levhası, sürücülerin bir kavşağa girmeden önce durarak kavşaktaki bütün araçlara yol vermeleri gerektiğini belirtir. Dur Levhası aynı zamanda kontrolsüz bir demiryolu geçidinden geçmeden önce söz konusu olan durma mecburiyetini belirtmek için kullanılabilir.

DUR levhasında durmak zorunlu mu?

DUR yazıyorsa durmak ve kontrol etmek zorunda.

Tali yolda dur işareti bulunur mu?

Ana Yol Tali Yol levhalarının kullanıldığı kavşaklarda da, tali yolda TT-1 nolu Yol Ver ya da TT-2 nolu Dur işaret levhalarının kullanılması zorunludur.

36 Okul taşıtının arkasındaki DUR işaretinin yandığını gören sürücüler nasıl hareket etmelidir?

Okul taşıtının arkasındaki “DUR” işaretinin yandığını gören sürücü nasıl hareket etmelidir? Hızını artırarak uzaklaşmalıdır.

Trafik polisinin istemesi halinde hangi belgelerin gösterilmesi zorunludur?

Trafiğe çıkan araçlarda; Trafik belgesi, tescil belgesi, tescil plakası ve mali zorunluluk sigortası bulundurulması zorunludur. Yetkililerin istemesi halinde bu belgeler ve Ehliyet (Sürücü Belgesi, Nüfus cüzdanı gösterilmesi zorunludur.

Aşağıdakilerden hangisi araç sürücüsünün emniyet kemeri kullanması zorunludur?

b) M1 sınıfı otomobillerin, M1G ve N1G sınıfı arazi taşıtlarının, N1, N2, N3 sınıfı kamyonet, kamyon ve çekicilerin, M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan ‘Emniyet Kemeri’nin bulundurulması ve kullanılması zorunludur.

Ülkelerin çoğunda dur işareti nasıl bir şekildir?

Birçok ülkede, işaret, İngilizce veya söz konusu ülkenin ulusal dilinde STOP kelimesinin beyaz veya sarı renkte gösterildiği kırmızı bir sekizgendir.

Servis öğrenciyi beklemek zorunda mı?

Okul servis araçları, okula uzaklık, coğrafi ve iklim şartları dikkate alınarak öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek.

Trafiğe kapalı yol ne demek?

Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol İşareti: Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (motosiklet dışında) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.